Untitled Document
 
 
 
  2024 Jul 19

----

12/01/1446

----

29 تير 1403

 

تبلیغات

حدیث

 

در کتاب معجم کبیر طبرانی از احادیث ابن عباس رضی الله عنه از پیامبر خدا روایت شده است، ایشان فرمودند: «قَالَ اللَّهُ تَعَالَىٰ: مَنْ عَلِمَ أَني ذُو قُدْرَةٍ عَلَى مَغْفِرَةِ الذُّنُوبِ غَفَرْتُ لَهُ وَلاَ أُبَالِي مَا لَمْ يُشْرِكْ بِي شَيْئاً»
 «خداوند عز وجل فرموده است: هر کس یقین داشته باشد که من قدرت بخشش گناهان را دارم، او را می‌بخشم و اهمیت نمی‌دهم، بشرطی که برای من شریک قرار نداده باشد».

 معجم کبیر طبرانی 11/241 حدیث (11615).

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

قرآن و حدیث>اشخاص>ابان بن تغلب بن ریاح جریری

شماره مقاله : 10159              تعداد مشاهده : 489             تاریخ افزودن مقاله : 24/3/1390

ابان بن تغلب بن رياح جريرى [1]
ابو سعيد كنيه داشت. او را بكرى و جريرى مى گفتند زيرا از موالى بنى جرير بن عبّاد بود كه نسب به بكر بن وائل مى رسانيدند. ابو جعفر محمد بن حسن طوسى [2] او را در مصنّفى الاماميه [3] ياد كرده است. ابان در 141 هجرى در گذشت.
ابو جعفر گويد: در ميان اصحاب ما، ثقه و جليل القدر بود و صاحب منزلتى عظيم.
ابو محمد على بن الحسين و ابو جعفر امام محمد باقر و ابو عبد الله امام جعفر صادق (عليهم السلام) را ديد و از آنها روايت كرد و در نزد آنها قرب و مقامى داشت.
ابو جعفر (ع) او را گفت كه در مسجد مدينه بنشين و براى مردم فتوا بده، من دوست دارم كه در ميان شيعيان خود كسى را چون تو ببينم. و چون خبر وفات او به ابو عبد الله امام جعفر صادق (ع) رسيد گفت: به خدا سوگند مرگ ابان دلم را به درد آورد.
ابان قارى قرآن و فقيه و لغت شناس بود و خردمند و در حديث مورد اعتماد و از عرب سخن شنيده بود و از آنها حكايت مى كرد.
از آثار اوست: كتاب الغريب فى القرآن كه در آن شواهد شعرى آورده است. بعد از او عبد الرحمن بن محمد ازدى كوفى آمد كه از كتاب ابان و محمد بن سائب كلبى و ابو روق عطيّة بن حارث، كتابى ترتيب داد. در آن موارد اختلاف و موارد اتفاق آنهاست. ديگر از آثار ابان كتاب الفضائل است.

__________________________________________________
[1] صفدى شرح حال او را در الوافى و سيوطى در البغيه، 1: 403، به ايجاز آورده اند و به الفهرست: 276 بنگريد و نيز براى او كتاب القراآت را و كتاب فن فى الاصول را بر وفق نظر مذهب شيعه نقل كرده است و بنگريد به طبقات ابن الجزرى 1: 4 و البلغه، ولى اين ترجمه در المختصر نيامده است.
[2] محمد بن حسن طوسى، معروف به شيخ طوسى، در 460 در گذشت. وى از خراسان بود و از خراسان به بغداد رفت و چهل سال در آن جا بزيست. سپس به نجف رخت اقامت كشيد و در آن جا وفات يافت. او را تأليفات بسيار است چون معالم العلماء و فهرست كتب شيعه، كه به فهرست طوسى معروف است. اين كتاب در سال 1853- 1855 در كلكته چاپ شده و نيز در 1981 در ازنابروك و در 1983 در بيروت. ميان اين دو چاپ اختلافهايى است.
[3] بنگريد به: فهرست طوسى: 5 كلكته، 44 بيروت.


منبع: ترجمه معجم الادباء، اثر ياقوت حموى (وفات مؤلف: 626 هـ. ق)، مترجم عبد المحمد آيتى، چاپ اول، انتشارات سروش، تهران، 1423 هـ ق. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از عبد خبر روايت است: علي روش وضوء رسول‎الله  صلی الله علیه و سلم  را به ما‌ ياد داد. نوجواني بر روي دستهايش آب ريخت تا دستهايش را خوب شست، بعد از آن با دستش از ظرف آب، آب برداشت و دهان و بيني و صورتش را سه بار شست، سپس دستهايش را با آرنجهايش شست، سپس دستش را داخل مشك كرد و با دست ديگرش مشك را از زير فشرد و دستش را بيرون آورد و هر دو دست را به هم ماليد و با كف دو دست تمام سرش را‌ يك بار مسح كرد، سپس پاهايش را با دو قوزک شُست، سپس یک مشت آب برداشت و نوشيد و گفت: رسول ‎الله  به همين صورت وضوء می‌گرفت.(مسند احمد – الموسوعة الحدیثیة ش 876 صحيح... اسناد آن حسن است. )

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 2129
دیروز : 19931
بازدید کل: 7685263

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010