Untitled Document
 
 
 
  2018 Jul 18

----

05/11/1439

----

27 تير 1397

 

تبلیغات

حدیث

 

پيامبر صلى الله عليه و سلم فرمودند: "أتى الله بعبد من عبيده يوم القيامة، قال: ماذا عملت لي في الدنيا؟ فقال: ما عملت لك يا رب مثقال ذرة في الدنيا أرجوك بها، قالها ثلاث مرات، قال العبد عند آخرها: يا رب، إنك أعطيتني فضل مال، وكنت رجلا أبايع الناس وكان من خلقي الجواز، فكنت أيسر على الموسر، وأنظر المعسر. قال: فيقول الله، عز وجل: أنا أحق من ييسر، ادخل الجنة" (متفق عليه)
«خداوند در روز قيامت بنده اى از بندگانش را مياورد و از او ميپرسد: تو در دنيا چكار كردى؟ او ميگويد: بارخدايا، من در دنيا به اندازه دانه خردلى هم براى تو كار خيرى نكرده ام كه امروزه اميد نجاتم باشد، و سه بار اين جمله را تكرار ميكند، ولى در آخر ميگويد: "اى پروردگار، به من مال زيادى داده بودى و با مردم تجارت ميكردم و رفتارم اين بود كه از آنها گذشت کنم، و بر توانگر آسان بگيرم و تنگدست را مهلت دهم. خداوند عز و جل به او ميگويد: من در آسان گرفتن از تو سزاوارترم، وارد بهشت شو».

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

تاریخ اسلام>سیره نبوی>مادر مومنان خديجه رضي الله عنها

شماره مقاله : 11103              تعداد مشاهده : 1870             تاریخ افزودن مقاله : 26/2/1394

 

 مادر مومنان خديجه  رضي الله عنها

 

 مادر مومنان خديجه بنت خويلد بن أسد بن عبد العزي بن قصي القرشية الأسدية رضي الله عنها نخستین همسر رسول الله صلى الله عليه وسلم و مادر فرزندان ايشان مي باشد، و اولين شخصى است كه به رسول الله صلى الله عليه وسلم ايمان آورد.

 ایشان در مكه به دنيا آمد، مادرش فاطمه بنت زاندة نام داشت، و در بيت شرافت پرورش یافت، و پدرش خويلد بن أسد در جنگ الفجار از دنيا رفت.

اين بانوى بزرگوار قبل  از ازدواج با رسول الله صلى الله عليه وسلم با دو نفر از بزرگان قریش ازدواج كرده بودند، همسر اولش  أبو هالة بن زرارة بن النباش التميمي نام داشت که حاصل ازدواج آن ها دو فرزند به نام های هند و هالة  بود ، و همسر دوم او نیز عتيق بن عائذ بود که ثمره ی آن فرزندی به نام هند بن عتیق بود.

مادر مومنان خديجه رضي الله عنها در بين تجار مكه مقام بالايى داشت، تا جايى كه كاروان تجاری ايشان دائما در حال تجارت بين مكه و مدينه بود و هيچگاه متوقف نمی شد. ایشان برای تجارت، افرادی را استخدام ميكردند كه در بين اين افراد رسول الله صلى الله عليه وسلم نيز بود، تا اينكه در يكى از سفرهاى تجارى به شام رسول الله صلى الله عليه وسلم را همراه غلامش ميسره فرستاد، و زمانى كه ميسره از اين سفر بازگشت از اخلاق و امانتدارى و پاکی رسول الله صلی الله علیه وسلم به مادر مومنان  خبر داد ، پس ایشان مایل به ازدواج با رسول الله صلی الله علیه وسلم شدند و با ایشان ازدواج کردند و اين ازدواج سه سال قبل از بعثت رخ داد که رسول الله صلى الله عليه و سلم 25 ساله و خديجه رضي الله عنها 40 ساله بود. به این ترتیب اين زوج بزرگوار زندگی با شرافت و پاکی را شروع کردند و حاصل آن 6 فرزند به نامهای قاسم و عبدالله و زينب و ام كلثوم و رقيه و فاطمه بود.

خدیجه رضی الله عنها در زمان بعثت نقش بزرگی در پایدارى رسول الله صلى الله عليه وسلم ایفا کردند، زيرا الله تعالى عقل و شخصيت بزرگی به ایشان داده بود، همانگونه که در روایات آمده وقتى كه رسول الله صلى الله عليه وسلم براى اولين بار جبريل را ديد ترس او را فرا گرفت و نزد خديجه رضی الله عنها رفت و به او گفت:"زملوني زملوني" يعنى مرا بپوشان مرا بپوشان، و وقتی آرام گرفت به او  گفت:" لقد خشيت على نفسي" « نگران خودم شدم» و خديجه رضی الله عنها در جواب گفت: " كلا والله لا يخزيك الله أبداً ، فوالله إنك لتصل الرحم ، وتصدق الحديث ، وتحمل الكلّ ، وتكسب المعدوم ، وتقري الضيف ، وتعين على نوائب الحق "« به الله قسم که الله تو را هرگز خوار نخواهد کرد، چون تو شخصیتی هستی که صله ی رحم را به جا می آوری، در گفتار صادق هستی و مهمان را ارج می نهی، زحمت ديگران را به دوش می کشی، حق مظلوم را مى ستنانى و مصيبت دیدگان را کمک می کنی» (روایت بخاری).  

سپس ام المؤمنين نزد ورقة بن نوفل رفت تا به او خبر آمدن آخرين پیامبر را بدهد، و به این ترتیب خدیجه رضی الله عنها اولین فردى است كه به رسول الله صلی الله علیه وسلم  ايمان آورد و هيچ ترديدى در قبولى آن نداشت وهميشه پشتیبان رسول الله صلى الله عليه وسلم بود. و رسول الله صلی الله علیه وسلم در مقابل نیکی های او تا زمانی که ایشان در قید حیات بودند با زن دیگری ازدواج نکردند و زمانی که ازدنیا رفت رسول الله صلی الله علیه وسلم بسیار اندوهگین شد و هیچگاه اورا فراموش نکرد و همیشه از نیکی هایش می گفت. همانگونه که در حدیث آمده: " آمنت بي إذ كفر بي الناس ، وصدّقتني إذ كذبني الناس ، وواستني بمالها إذ حرمني الناس ، ورزقني الله عز وجل ولدها إذ حرمني أولاد النساء ).« ايمان آورد به من در حالی که ديگران کفر ورزیدند، تصدیقم کرد در حالی که دیگران مرا دروغگو می پنداشتند، وبا مالش مرا  یاری کرد در حالی که دیگران مرا محروم کردند، و الله فرزندانم  را  از او  قرار داد در حالی که ازهمسران دیگرم فرزندی نداشتم». (روایت احمد). و از وفاداری هاى رسول الله صلى الله عليه وسلم به ایشان اين بود كه هميشه به دوستانش نيكى ميكرد، همانطور كه در روايات آمده هرگاه رسول الله صلی الله علیه وسلم گوسفندی را ذبح ميكرد ابتدا به دوستان خديجه رضي الله عنها مى فرستاد. 

 رسول الله صلى الله عليه وسلم فضل ايشان را در حديث اينگونه ذكر كرده اند:" ( أفضل نساء أهل الجنة خديجة بنت خويلد ، وفاطمة بنت محمد، وآسية بنت مزاحم امرأة فرعون ، ومريم ابنة عمران رضي الله عنهن أجمعين )،«بهترین زنان در جنت خدیجه بنت خویلد و فاطمه بنت محمد و آسیه بنت مزاحم همسر فرعون و مریم بنت عمران می باشند».( روایت احمد). و همچنین فرمودند خديجه رضي الله عنها بهترين زن روى زمين در زمانش بود.

مادر مؤمنان خديجه رضي الله عنها در سن 25 سالگی، سه سال قبل از هجرت و قبل از معراج رسول الله صلى الله عليه وسلم چشم از جهان بستند .

الله تعالی از ایشان راضی و خشنود باد.  

 

منبع: اسلام ویب. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از محمّد بن عقيل بن ابي طالب روايت است: علي رضی الله عنه براي ما سخنراني كرد و گفت: اي مردم! شجاع‌ترين مردم كيست؟ گفتيم: شما، اي امير مؤمنان! گفت: ابوبكر صديق رضی الله عنه شجاع‌ترين مردم است، در روز جنگ بدر ما براي رسول الله صلی الله علیه و سلم سايه‌باني درست كرده بوديم، گفتيم: چه كسي در كنار پيامبر صلی الله علیه و سلم از ايشان نگهباني مي‌کند تا كسي از مشركان به او نزديك نشود؟ كسي جز ابوبكر براي نگهباني نايستاد، او بود كه با شمشير از غلاف كشيده كنار سر مبارك او ايستاده بود، هرگاه كسي مي‌خواست به رسول الله صلی الله علیه و سلم نزديك شود ابوبكر با شمشيرش جلوي او را مي‌گرفت و من خودم (علي) ديدم كه مشركان گلوي رسول الله صلی الله علیه و سلم را گرفته‌اند و تكان مي‌دهند و مي‌گويند: تو همان كسي هستي كه معبودان را‌ يكي دانسته‌اي، سوگند به خدا كسي جز ابوبكر رضی الله عنه به ‌او نزديك نشد، در آن زمان ابوبكر دو گيسوي بلند داشت، در حالي كه با سرعت مي‌آمد گيسوانش را كنار مي‌زد، آمد و گفت: واي بر شما! آيا مردي را مي‌كشيد كه مي‌گويد: پروردگارم الله ‌است و برايتان از جانب پروردگارش آيات و نشانه‌هاي واضح و و روشن آورده‌است! در آن روز ‌يكي از دو گيسوي ابوبكر كنده شد. راوي می‌گويد: علي مخاطبان را سوگند داد كه ‌آيا نزد شما مؤمن آل فرعون بهتر بوده ‌يا ابوبكر؟ مردم چيزي نگفتند، علي گفت: سوگند به خدا ابوبكر از مؤمن آل فرعون بهتر است، آن مرد که ايمانش را پوشيد، خداوند او را ستود. امّا ابوبكر جان و خون و مالش را در راه خدا فدا كرد(المستدرک(3/67)صحیح است برشرط مسلم و ذهبی موافق آن است).

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 3226
دیروز : 2785
بازدید کل: 9247453

تعداد کل اعضا : 614

تعداد کل مقالات : 11212

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010