Untitled Document
 
 
 
  2019 Nov 22

----

24/03/1441

----

1 آذر 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

«… و إياكم و محدثات الأمور فإنَّ كل محدثة بدعة و كل بدعة ضلالة». [متفق عليه].
بپرهيزيد از آن چه در دين، جديد و نو آورده شده است؛ زيرا هر نو و جديدي در دين، بدعت است و هر بدعت، ضلالت و گمراهي است .

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>مسائل و عقايد اسلامي>گریه ‌ی مستحب نزد الله تعالی

شماره مقاله : 11222              تعداد مشاهده : 461             تاریخ افزودن مقاله : 21/9/1397

گریه ‌ی مستحب نزد الله تعالی

گریه کردن از ترس الله تعالی همان گریه ‌ی مستحب است و در دین امری پسندیده و مطلوب می ‌باشد؛ نصوص واضح و روشن قرآن کریم فروتنان را مورد ستایش قرار داده است و این صفت صادقین است که قلب‌های آن‌ها به خالق و رازقشان وابسته است؛ الله تعالی می ‌فرماید: «و بر چهره‌ها فرو می ‌افتند و می‌ گريند و بر تواضع آنان می ‌افزايد»[1]. و اینکه می ‌فرماید: «آيا از اين گفتار قرآن تعجب می ‌كنيد و می ‌خنديد، اما به حال خود گريه نمی‌ كنيد؟! و پيوسته در غفلت و هوسرانی به سر می ‌بريد؟»[2]. پس بر اساس مدلول آیه، گریه کردن برای الله تعالی و ترس از او در اولویت قرار دارد نه خندیدن.

جمهور مفسرین در مورد این بخش از آیه: ﴿وَأَنتُمۡ سَٰمِدُونَ﴾ می ‌گویند: یعنی از آنچه در آن پند و عبرت است غافلید و از آیات الهی روی می ‌گردانید. این آیه‌ ی صریح، در مورد کفار قریش نازل شد، آن هنگامی که پیامبر رحمت و هدایت صلی الله علیه و سلم آیات الله تعالی را بر آنان خواند تا راه مستقیم را در پیش گیرند، اما پاسخ آنان استهزاء، خنده، اعراض و روی‌ گردانی بود، درنتیجه الله تعالی آن‌ها را مورد عتاب و سرزنش قرار داد که درواقع این عتاب و سرزنش ربانی شامل تمامی کسانی می ‌شود که راه همانان را پیش می‌ گیرند و از آیات الله تعالی در هر زمان و مکانی روی می‌ گردانند.

هیچ کس نمی ‌تواند گریه‌ ی انسان‌هایی را که برای الله تعالی خاشع و فروتن هستند، انکار نماید، بلکه هر مسلمانی آرزو دارد همانند آن‌ها باشد، چرا نه، درحالی‌ که این انسان‌های فروتن در کتاب الله تعالی تدبر می‌ نمایند، در نتیجه قلب‌های آن‌ها پاک، نرم و صیقل یافته است، آن‌ها شیرینی ایمان به پروردگار را در قلب‌های خود احساس می ‌کنند، چیزی که جز عده‌ ی کمی از مردم آن را احساس نمی ‌کنند؛ جای تعجب نیست، کتاب الله تعالی شایسته‌ تر است که در هنگام تلاوتش خشوع و فروتنی صورت گیرد، زیرا این کلام، کلام الله تعالی است که همه ‌ی انسان‌ها را مخاطب قرار داده است؛ پاک و منزه است پروردگاری که می‌ فرماید: «اگر اين قرآن را بر کوهی نازل می ‌کرديم همانا آن را از ترس الله متواضع و فروتن و از هم پاشيده می ‌ديدی و اين مثال‌ها را برای مردمان بيان می‌ داريم تا که ايشان بينديشند»[3].

اگر تنها در این آیه بیندیشیم، گریان، خاشع و فروتن خواهیم گشت و به اذن الله تعالی قلب‌هایمان مملو از ایمان راست و خالص می ‌گردد.

آیا تا بحال با خود اندیشیده ‌ای و از قلب خود تعجب کرده ‌ای که چرا هنگام تلاوت آیات الهی فروتن نمی ‌گردی و از چشمانت اشک جاری نمی ‌گردد؟ علت آن نیندیشدن و عدم تدبر در قرآن و ترک نمودن آن می ‌باشد.

در سنت نبوی نیز احادیث صحیح بسیاری در فضل و ثنای گریه کردن از ترس الله تعالی وارد شده است، از جمله رهنمود نبوی صلی الله علیه و سلم در مورد هفت گروهی که در روز قیامت زیر سایه ‌ی عرش پروردگار قرار می‌ گیرند، یکی از این هفت گروه: «وَرَجُلٌ ذَكَرَ اللَّهَ خَالِيًا فَفَاضَتْ عَيْنَاهُ»[4]: «مردی است که الله تعالی را در خلوت یاد کند و اشک از چشمانش جاری شود».

آثار بسیار زیادی در مورد گریه‌ ی سلف صالح وارد شده است؛ آن‌ها چنان بودند که اگر می ‌گریستند، بخاطر پروردگارشان و ترس از عذاب و خشم الله متعال و امید به رحمت، عفو، گذشت و غفران او بود و اگر خوشحال بودند، بخاطر پروردگارشان و عبودیت کامل برای الله متعال بوده است.

الله تعالی آیات وعید را برای مردم نازل کرد تا اینکه تقوا پیشه نمایند و از الله متعال بترسند، الله تعالی می ‌فرماید: «و بدين ‌سان آن را قرآنی عربی نازل کرديم و در آن بيم دادن و ترساندن را به (شيوه‌هايی گوناگون) بازگو کرديم، تا بپرهيزند يا باعث يادآوری و بيداری ايشان شود»[5].

ای کسی که بر نجات یافتگان گریه می‌ کنی و خود را فراموش کرده‌ ای، اکنون اندکی از آیات وعید را برایت ذکر می ‌کنم، آیاتی که نمی ‌توانی آن‌ها را انکار نمایی، زیرا این آیات حقایقی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم اتفاق خواهند افتاد، پس آنکه در این آیات تفکر کند و از آخرت بترسد، با آنانی خواهد بود که الله متعال در موردشان فرموده است: «و کسانی که از عذاب پروردگارشان بيمناک و ترسناکند* بی ‌گمان عذاب پروردگارشان ايمنی ناپذير است»[6]. و می ‌فرماید: «و کسی ‌که از ايستادن (در حضور) پروردگارش ترسيده باشد دو باغ دارد»[7].

 با آنانی نخواهد بود که الله تعالی ایشان را نکوهش‌ کرده است؛ کسانی که الله تعالی در مورد آن‌ها می‌ فرماید: «چنين نيست بلکه از آخرت پروايی ندارند»[8]. و نیز می‌ فرماید: «پس اگر کفر ورزيد از روزی که کودکان را پير می ‌گرداند چگونه ايمن خواهيد شد؟!»[9].

مراد از روز در این آیه، روز قیامت است و اینکه کودکان در آن روز پیر می ‌شوند، کنایه از شدت هول و ترس آن روز است نه بیان طول آن؛ چنانکه اغلب مفسرین گفته ‌اند؛ موهای سر این کودکان به سبب هول و هراس روز قیامت سپید می ‌شود.

تدبر و اندیشه‌ ی درست در آیه‌ ی سابق که ما را وا می‌ دارد خاشعانه روی به الله عزوجل نماییم و گریه کنیم، این است که از خود بپرسیم: اگر حال کودکان در این روز اینگونه باشد و موهای سرشان از ترس آن روز سپید می ‌شود، حال و وضع ما که سال‌ها زندگی کرده‌ایم و گناهان بسیاری مرتکب شده‌ایم و الله تعالی بر آنان آگاه است، چگونه خواهد بود؟!!

از جمله آیات متعدد ترهیب که الله متعال نازل کرده است تا تقوای الهی پیشه کنیم و از او بترسیم، این آیات است:

«ای مردم! از پروردگارتان بترسيد، بی ‌گمان زلزله‌ ی قيامت چيز بزرگی است * روزی كه آن را ببينيد، هر شيردهی از آنچه كه شيرش می ‌دهد غافل می ‌شود و هر (مادر) بارداری سقط جنين می ‌كند و مردم را مست می ‌بينی حال آنكه مست نيستند، بلكه عذاب الله بسيار سخت است»[10]؛

 «(به ياد آر) روزی را که هر شخصی جدال کنان به دفاع از خود می ‌پردازد و به هر کسی پاداش آنچه کرده است به تمام و کمال داده می‌ شود و ايشان ستم نمی ‌بينند»[11]؛

«هركس (روز رستاخيز) به همراه سوق دهنده و شاهدی خواهد آمد»[12]؛

و از ابوذر رضی الله عنه روایت است که می ‌گوید: رسول الله ج فرمودند: «من می‌بينم آنچه شما نمی‌بينيد و می‌شنوم آنچه شما نمی‌شنوید، آسمان ناله می‌کند و بايد هم ناله کند چرا که در آن جای چهار انگشت نيست مگر اينکه مَلَکی در سجده است. اگر آنچه را می‌دانم، می‌دانستيد کم می‌خنديديد و بسيار گریه می‌کردید و در بستر از زنان لذت نمی‌بردید و در کوچه‌ها می‌آمدید و [با زاری و تضرع در دعا] به خداوند پناه می‌بردید [تا بلا و مصیبت را از شما دور کند]» [13].

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: «عرق مردم در روز قیامت هفتاد باع به زمین می ‌رود و این عرق در آن روز به دهان‌ یا گوش‌های آن‌ها می ‌رسد»[14].

چرا از این حقایق ثابت قرآنی و نبوی که هیچ شکی در آن‌ها نیست، متأثر نمی ‌شوی و گریه نمی‌ کنی؟ یا اینکه عاطفه و احساس تو تنها در ارتباط با حسین و مظلومیتی است که برای اهل بیت تصور کرده‌ای؛ اما قرآن و حقایقی که الله تعالی برای ما به تصویر کشیده است تا از او بترسیم، تو را به گریه بر خویشتن [از ترس فرجام کار] در روزی وا نمی ‌دارد که الله تعالی همه انسان‌ها را در یک زمین جمع می ‌کند.

یا اینکه به نظر تو اقوال علما و مشایخت، وقتی تو را با ذکر حسین به گریه می ‌آورند، تأثیر بیشتری دارد؟ حال آنکه با تلاوت کلام الهی در کتاب بزرگش، از روی خشوع به گریه نمی ‌افتی؟

یا هنوز برایت روشن نشده که تو هم همانند تمامی انسان‌ها، مخاطب: ﴿يَاأَيُّهَا النَّاسُ..﴾؛ ﴿يَومَ تَأْتِي كُلُّ نَفْسٍ..﴾؛ ﴿..يَوْمَئِذٍ يَتَذَكَّرُ الْإِنْسانُ﴾ هستی و الله متعال در این آیات تو را همچون سایر انسان‌ها مخاطب قرار داده است؟ یا بر این باوری که از این افراد نیستی؟

براستی چرا علمای شیعه از چنین مسائل بزرگی صحبت نمی‌ کنند و شیعیان خود را از غفلت باز نمی ‌دارند، چنانکه علما و مشایخ و دعوتگران اهل سنت این مسایل را با مردم در میان می‌ گذارند.

هیچ گاه ما علمای شیعه را نمی ‌بینیم که به خاطر تعظیم الله تعالی و ترس از او گریه کنند، همچنین مشاهده نکرده‌ ایم که آن‌ها برای ترس از عذاب قبر و یا روز ترس بزرگ، روز حشر و نشر و حساب بگریند؛ حال آنکه خود را به کاری مشغول کرده ‌اند که الله تعالی و رسولش ایشان را بدان مکلف نکرده‌ اند.

بلکه شیعه روایاتی دارد مبنی بر اینکه گریه بر غیر حسین، مصداق جزع مذموم است و به امام صادق نسبت داده‌اند که فرموده است: «هر جزع و فزع و ناشكيبايی و گریه ‌ای مکروه است، جز برای حسین»[15].

همچنین به امام رضا نسبت داده ‌اند که فرموده است: «ای پسر شبیب، اگر خواستی برای چیزی گریه کنی، برای حسین بن علی گریه کن، زیرا او همانند قوچ سر بریده شد و 18 مرد از خانواده‌اش نیز همراه با او کشته شدند، کسانی که در زمین نظیر و مانند آن‌ها یافت نمی ‌شد، همانا آسمان ‌های هفتگانه و زمین بخاطر قتل او به گریه افتادند»[16].

وقتی قرآن کریم را تلاوت می‌کنیم، در آن مطلبی که مؤید این روایات شیعه و نیز مؤید این افسانه‌ها، قصه‌ها و مصیبت‌نامه‌های اندوهناکی باشد که علمای شیعه در حسینیه‌های‌شان بیان می‌کنند، مشاهده نمی‌کنیم.

کاری که خطیبان و مراجع شیعه بر منبرها و در سخنرانی‌های خود می‌کنند، تاثیر منفی بر جامعه‌ی شیعی منعکس می‌نماید و جامعه‌ای به بار می‌آورد که قلب آن مملو از حزن و حقد و کینه است.

دلیل آن نیز این است که علما و واعظان شیعه بر منابری که در حسینیه‌ها در اختیار دارند، بر سر تعداد گریه کنانی با هم رقابت دارند که بر مظالم مورد ادعای ایشان در حق اهل بیت گریه می‌کنند و این هدف بیشتر آن‌ها است، زیرا آن‌ها این راه را از گسترده‌ترین راه‌های شهرت و مصالح خود می‌دانند تا اینکه مردم مرتب به مجالس آن‌ها بیایند و بر تعداد آن‌ها روز به روز افزوده گردد، زیرا بر این باورند که اجر و ثواب بزرگ برای کسی است که بگرید و مردم را بگریاند.

در برخی از کتاب‌های مشهور شیعه از ابوعبدالله نقل شده است که جعفر بن عفان نزد ایشان آمد، امام به او گفت: «به من خبر رسیده است که تو بخوبی در مورد حسین شعر می‌سرایی». وی گفت: بله خداوند مرا فدایت گرداند، درست است؛ امام گفت: «شعری بگو». او نیز شعری سرایید و امام ÷ به گریه افتاد و اطرافیان او نیز شروع به گریه کردند تا جایی که اشک‌ها بر صورت و ریش او سرازیر شد. سپس گفت: «ای جعفر (بن عفان) بخدا سوگند فرشتگان مقرب الهی حاضر بودند و سخن تو را در مورد حسین می‌شنیدند و آن‌ها همچون ما و بلکه بیشتر گریستند. ای جعفر، همین الان بخاطر شعرت، خداوند متعال بهشت را بر تو واجب کرده است و گناهانت را بخشید».

ابوعبدالله گفت: «ای جعفر آیا بیشتر برایت نگویم؟». گفت: بله ای سرورم. گفت: «هیچ شخصی نیست که در مورد حسین شعری بسراید و بگرید و دیگران را بگریاند، مگر اینکه خداوند بهشت را بر او واجب می ‌کند و گناهانش را می ‌آمرزد»[17].

منبریان شیعه از چنین روایات احساسی‌ و نیز چنین جریانات و قصه‌هایی که در کتاب‌های آن‌ها آمده است، بهره برده‌اند؛ آن‌ها با اسلوبی غم انگیز، همراه با شعر و اظهار گریه چنین داستان‌هایی را به خورد مردم می‌ دهند و کینه‌های موجود در قلب‌ شیعیان را که از کودکی با دیدن چنین صحنه‌هایی پرورش یافته ‌اند، به جنب و جوش آورده‌ اند و به این ترتیب آن‌ها را از قرآن کریم و ارتباط با پروردگارشان به خود مشغول می ‌دارند.

محمد جواد مغنیه در کتاب «علماء النجف» (صفحه‌ی: 121) به قول محمد العینانی شیعی استشهاد کرده است، کسی که در کتابش «آداب النفس» (صفحه‌ی: 189) به آنچه قبلا گفتیم، اعتراف کرده است؛ وی می ‌گوید: «گروهی از مردم، تشیع را محل کسب درآمد می ‌دانند و کارهایی همچون نوحه‌ سرایی و داستان ‌سرایی می‌ کنند .. این‌ها از شیعه جز گریه و دوست داشتن شیعیان هیچ نمی ‌دانند .. شعار این‌ها حضور در حسینیه ‌ها، زیارت قبور و شیون نمودن همچون زنان فرزند مرده می ‌باشد .. درحالی ‌که سزاوارتر این است که بر خود بگریند».

مرتضی مطهری، عالم دینی شیعه که تألیفات زیادی دارد، می‌ گوید: «در جامعه ‌ی امروزی هر کس صدای زیبایی داشته باشد و بتواند شعر را به صورت آهنگین بخواند و تعدادی شعر هم حفظ باشد، کم کم مداح می ‌شود و در حسینیه‌ها مداحی می ‌کند؛ ابتدا وی در کنار منبر حسینی می ‌ایستد و اندکی مداحی می‌ نماید و ذکر مصائب حسینی می ‌کند، اما چیزی نمی ‌گذرد که به یک‌ باره شالی (سیاه یا سبز) بر شانه‌ های خود می ‌اندازد و بر پله‌ ی اول منبر حسینی می ‌ایستد، نه در کنار آن؛ سپس شروع به خواندن خطاب حسینی می ‌نماید و از کتاب "جودی" یا "جوهری" یا "جامع التفصیل" نقل می ‌کند. داستانی ار اینجا و حکایتی از آنجا نقل می ‌کند و چون از او بپرسی منبع این حکایت کجا است؟ می ‌گوید: از سینه‌های منبریان و سخنوران، یا از زبان واعظان؛ شما در ابتدا فکر می ‌کنید این داستان را از کتابی نقل می ‌کند که از آن اطلاعی ندارید یا آن را نشنیده‌ اید، اما اگر کمی دقت کنید، متوجه می ‌شوید که منظور وی این است که یکی از واعظان بطور شفاهی این حکایت و داستان را برایش تعریف کرده است!

 به این ترتیب اغلب حکایتی را که نقل می ‌کند از این و آن شنیده است و صحیح و دروغ بودن روایت برایش اهمیتی ندارد، بلکه اصلا نمی‌ داند خبر چیست؛ تنها چیزی که برای او مهم است، استمرار در این حرفه، آن هم به همین شکل تصاعدی است؛ وی در این اثنا شنوندگانی برای خود جمع می‌ کند و کم کم پا بر پله‌ ی دوم منبر حسینی می‌ گذارد و مردم عامی نیز دور وی جمع می ‌شوند»[18].

بر این عمامه به سرها قول امام جعفر صادق صدق می ‌کند، آنجا که می‌ گوید: «مردم به دروغ بستن بر ما حریص ‌اند، من برای آن‌ها حدیثی می ‌گویم و هنوز از نزد ما خارج نشده ‌اند که آن را نادرست تفسیر می ‌کنند، دلیل آن هم این است که آن‌ها از طریق حدیث ما و محبت با ما، در پی پاداش الهی نیستند، بلکه دنیا و خواهشات نفسانی را می‌ خواهند»[19].

آن‌ها برای فهم فواید علمی قرآن و سنت و تشویق بر تمسک به آن دو و اصلاح جامعه از منکرات با یکدیگر رقابت نمی ‌کنند.

چگونه از چنین افرادی درخواست نجات دارند، در روزی که از یکدیگر جدا می ‌شوند و الله متعال یک به یک به حساب آن‌ها می ‌رسد؟

از آنجایی که شاهد توجه زیاد شیعیان به حسینیه‌ها هستیم چنانکه با جدیت تمام به آبادی حسینیه‌ها حتی بیش از مساجد مشغولند، حق داریم از آن‌ها بپرسیم که: اگر در مورد حسینیه‌ها در قرآن کریم ذکری به میان نیامده است، پس چه کسی به ایجاد آن‌ها فرمان داده است!!؟

در قرآن کریم از مساجد بسیار یاد شده است که نمایانگر قدسیت و حقوق مساجد است و الله تعالی برای ذکر خودش و تعظیمش فرمان به عمارت مساجد داده است، تا جایی که مساجد را به خود نسبت داده و از آن خود دانسته است؛ الله متعال می ‌فرماید: «و اين که مسجد خاص الله است، پس کسی ديگر را با الله مخوانيد»[20]. آیا در زمان رسول الله صلی الله علیه و سلم خبری از این حسینیه‌ها بوده است؟! یا حتی در زمان یکی از اوصیا حسینیه وجود داشته است؟ اصلا تاریخ بنای اولین حسینیه به چه زمانی برمی ‌گردد؟ و دلیل شرعی بودن و فضیلت آن در اسلام کجاست؟!

منبع: کتاب: آیا در روز قیامت دوست دارید در گروه امام حسین باشید؟، تألیف: ابومعاذ / طلال بن معیض بن احمد الحارثی، ترجمه: مجموعه موحدین با اندکی تصرف.

 

 [1] ـ اسراء:109: ﴿وَيَخِرُّونَ لِلۡأَذۡقَانِ يَبۡكُونَ وَيَزِيدُهُمۡ خُشُوعٗا﴾.

[2] ـ النجم: 59-61: ﴿أَفَمِنۡ هَٰذَا ٱلۡحَدِيثِ تَعۡجَبُونَ* وَتَضۡحَكُونَ وَلَا تَبۡكُونَ* وَأَنتُمۡ سَٰمِدُونَ﴾.

[3] ـ حشر:21: ﴿لَوۡ أَنزَلۡنَا هَٰذَا ٱلۡقُرۡءَانَ عَلَىٰ جَبَلٖ لَّرَأَيۡتَهُۥ خَٰشِعٗا مُّتَصَدِّعٗا مِّنۡ خَشۡيَةِ ٱللَّهِۚ وَتِلۡكَ ٱلۡأَمۡثَٰلُ نَضۡرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمۡ يَتَفَكَّرُونَ﴾.

[4]- بخاری، شماره: 1423؛ مسلم، شماره: 1031.

[5] ـ طه:113: ﴿وَكَذَٰلِكَ أَنزَلۡنَٰهُ قُرۡءَانًا عَرَبِيّٗا وَصَرَّفۡنَا فِيهِ مِنَ ٱلۡوَعِيدِ لَعَلَّهُمۡ يَتَّقُونَ أَوۡ يُحۡدِثُ لَهُمۡ ذِكۡرٗا.

[6] ـ معارج: 27-28: ﴿وَٱلَّذِينَ هُم مِّنۡ عَذَابِ رَبِّهِم مُّشۡفِقُونَ* إِنَّ عَذَابَ رَبِّهِمۡ غَيۡرُ مَأۡمُونٖ﴾.

[7] ـ رحمن:46: ﴿وَلِمَنۡ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِۦ جَنَّتَانِ﴾.

[8] ـ مدثر:53: ﴿كَلَّاۖ بَل لَّا يَخَافُونَ ٱلۡأٓخِرَةَ﴾.

[9] ـ مزمل:17: ﴿فَكَيۡفَ تَتَّقُونَ إِن كَفَرۡتُمۡ يَوۡمٗا يَجۡعَلُ ٱلۡوِلۡدَٰنَ شِيبًا﴾.

[10] ـ حج:1-2: ﴿يَٰٓأَيُّهَا ٱلنَّاسُ ٱتَّقُواْ رَبَّكُمۡۚ إِنَّ زَلۡزَلَةَ ٱلسَّاعَةِ شَيۡءٌ عَظِيمٞ * يَوۡمَ تَرَوۡنَهَا تَذۡهَلُ كُلُّ مُرۡضِعَةٍ عَمَّآ أَرۡضَعَتۡ وَتَضَعُ كُلُّ ذَاتِ حَمۡلٍ حَمۡلَهَا وَتَرَى ٱلنَّاسَ سُكَٰرَىٰ وَمَا هُم بِسُكَٰرَىٰ وَلَٰكِنَّ عَذَابَ ٱللَّهِ شَدِيدٞ﴾.

[11] ـ نحل:111: ﴿يَوۡمَ تَأۡتِي كُلُّ نَفۡسٖ تُجَٰدِلُ عَن نَّفۡسِهَا وَتُوَفَّىٰ كُلُّ نَفۡسٖ مَّا عَمِلَتۡ وَهُمۡ لَا يُظۡلَمُونَ﴾.

[12] ـ ق:21: ﴿وَجَآءَتۡ كُلُّ نَفۡسٖ مَّعَهَا سَآئِقٞ وَشَهِيدٞ﴾.

[13]- امام أحمد: 5/173؛ ترمذی، شماره: 2312 وآن را شیخ آلبانی حسن می داند: «إِنِّي أَرَى مَا لَا تَرَوْنَ، وَأَسْمَعُ مَا لَا تَسْمَعُونَ، أَطَّتِ السَّمَاءُ، وَحُقَّ لَهَا أَنْ تَئِطَّ، مَا فِيهَا مَوْضِعُ أَرْبَعِ أَصَابِعَ إِلَّا عَلَيْهِ مَلَكٌ سَاجِدٌ، لَوْ عَلِمْتُمْ مَا أَعْلَمُ لَضَحِكْتُمْ قَلِيلًا وَلَبَكَيْتُمْ كَثِيرًا وَلَا تَلَذَّذْتُمْ بِالنِّسَاءِ عَلَى الْفُرُشَ، وَلَخَرَجْتُمْ إِلَى الصُّعُدَاتِ تَجْأَرُونَ إِلَى اللَّهِ تعالی».

[14]- مسلم، باب صفة القیامة، شماره: 2863: «إِنَّ الْعَرَقَ يَوْمَ الْقِيَامَةِ لَيَذْهَبُ فِي الْأَرْضِ سَبْعِينَ بَاعًا، وَإِنَّهُ لَيَبْلُغُ إِلَى أَفْوَاهِ النَّاسِ أَوْ إِلَى آذَانِهِمْ».

[15]- به روایت طوسی در «الأمالي»، مجلس السادس: 20/161؛ «بحارالأنوار»، مجلسی، جلد: 44، باب: 34، صفحه‌ی: 280: «کل الجزع والبکاء مکروه سوی الجزع والبکاء علی الحسین».

[16]- «الأمالي»، صدوق، صفحه: 129، مجلس بیست و هفتم: «يَا ابْنَ شَبِيبٍ إِنْ كُنْتَ بَاكِياً لِشَيْءٍ فَابْكِ لِلْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ فَإِنَّهُ ذُبِحَ كَمَا يُذْبَحُ الْكَبْشُ وَ قُتِلَ مَعَهُ مِنْ أَهْلِ بَيْتِهِ ثَمَانِيَـةَ عَشـَرَ رَجُـلًا مَـا لَهُـمْ فِـي الْأَرْضِ شَبِيهُـونَ وَلَقـَدْ بَكَـتِ السَّمَاوَاتُ السَّبْـعُ وَالْأَرَضُونَ لِقَتْلِه».

[17]- عن أبي عبد الله أنه دخل عليه جعفر بن عفان، فقال له: «بلغني أنك تقول الشعر في الحُسين وتجيد، فقال له: نعم جعلني الله فداك، فقال، قل: فأنشد، فبكى ÷ ومـن حولـه حتى صارت الدموع علـى وجهه ولحيته، ثـم قـال: يا جعفـر (بن عفان) والله لقـد شهـدك ملائكـة الله المقربون هاهنا يسمعون قولك في الحُسين، ولقـد بكوا كما بكينا أو أكثر، ولقد أوجب الله تعالى لك يا جعفر ساعتك الجنة بأسرها، وغفر الله لك. فقال: «أبو عبد الله: يا جعفر ألا أزيدك ؟ قال: نعم يا سيدي، قال: ما من أحد قال فـي الحُسين شعرا فبكى وأبكى إلا أوجب الله له الجنة وغفر له». وسائل الشیعة، حر عاملی، 14/593، باب: 104، استحباب إنشاد الشعر في رثاء الحسین.

[18]- نقد الفکر عند الشیخ مرتضی مطهري، صفحه: 117 118.

[19]- بحار الأنوار، مجلسی، جلد: 2، صفحه: 246.

[20] ـ جن:18: ﴿وَأَنَّ ٱلۡمَسَٰجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدۡعُواْ مَعَ ٱللَّهِ أَحَدٗا﴾. 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

قال سعيد بن المسيب : «ما أكرمت العباد أنفسها بمثل طاعة الله عز وجل، ولا أهانت أنفسها بمثل معصية الله، وكفى بالمؤمن نصرة من الله أن يرى عدوه يعمل بمعصية الله». الحلية الأولیاء؛ أبي نعيم اصفهانی. ترجمه: سعید بن مسیب رحمه الله فرمودند: «هیچگاه یک مؤمن همانند وقتی که طاعت خداوند عزوجل را بجای می آورد، خود را گرامی نمی دارد، و با انجام معصیت خدا به خودش اهانت نمی کند، و برای مؤمن کافیست که خداوند او را یاری دهد که ببیند دشمنش معصیت خدا را انجام می دهد».

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1334
دیروز : 3044
بازدید کل: 11120488

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010