Untitled Document
 
 
 
  2020 Oct 24

----

07/03/1442

----

3 آبان 1399

 

تبلیغات

حدیث

 

 پيامبر صلى الله عليه و سلم فرموده است: " أسرعوا بالجنازة فإن تك صالحة فخير تقدمونها ، وإن تكن غير ذلك فشر تضعونه عن رقابكم " . (صحيح مسلم) يعنى: "در تشييع جنازه شتاب ورزيد، زيرا اگر شخص نيكوكار باشد پس چيز نيكويى را به جلو ميبريد و اگر نيكوكار نباشد پس شَرّى را از گردنتان رها ميسازيد."

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

قرآن و حدیث>مسائل قرآنی و حدیث>صحاح سته

شماره مقاله : 10091              تعداد مشاهده : 348             تاریخ افزودن مقاله : 13/3/1390

كتابهاى صحاح ستة صحيحترين كتب اهل سنت هستند و هر شش نويسنده اين كتابها از اهل فارس بوده اند، و اين نشاندهنده معجزه پيامبر اكرم صلى الله عليه و سلم هست كه دست مباركشان را روى سلمان فارسى گذاشت و فرمودند: " لَوْ كَانَ الْإِيمَانُ عِنْدَ الثُّرَيَّا لَنَالَهُ رِجَالٌ مِنْ هَؤُلَاءِ " (متفق عليه)، يعنى: " اگر ايمان در ستاره ثريا بود مردانى از اينها (يعنى اهل فارس) به آن دست مييافتند".
و بطور خلاصه صحاح ستة و نويسنده آنها عبارتند از:
1- صحيح بخارى، كه امام محمد بن اسماعيل بخارى آنرا جمع آورى نمود، و در سال 194 هجرى در بخارى متولد شد، و بخارى در امرزمان تابع فارس بود، و اين كتاب صحيحترين كتاب بر روى زمين بعد از قرآن كريم ميباشد، و امام بخارى نهايتا در سمرقند در سال 256 هجرى در سن 62 سالگى درگذشت، رحمة الله عليه، و اين كتاب مشتمل بر تقريبا 7397 حديث با مكرر ميباشد، و 2602 حديث بدون مكرر.
2- صحيح مسلم، كه امام مسلم بن حجاج نيشاپورى آنرا جمع آورى نمود، و در سال 204 هجرى در نيشابور متولد شد، و جالب اينست كه در همان روزى كه امام شافعى در گذشته بود (يعنى سال 204 هجرى) امام مسلم نيشاپورى متولد شد ! و نهايتا در سال 261 هجرى در سن 57 سالكى در شهر نصر آباد نزديك نيشاپور درگذشت، رحمة الله عليه. و اين كتاب مشتمل بر تقريبا 7275 حديث با مكرر ميباشد، و 4000 حديث بدون مكرر. 
3- سنن نسائى، كه امام أحمد بن شعيب نسائي آنرا جمع آورى نمود، و در سال 215 هجرى در شهر نسا در خراسان متولد شد، و نهايا در سال 303 هجرى در سن 88 سالگى در دمشق درگذشت.
4- سنن ابو داود، كه امام أبو داود سجستاني آنرا جمع آورى نمود، و در سال 202 هجرى در سجستان به دنيا آمد، و نهايتا در سال 275 هجرى و در سن 73 سالگى در بصره درگذشت. كتابش مشتمل بر تقريبا 4800 حديث هست.
5- سنن ترمذى، كه امام أبو عيسى محمد ترمذي آنرا جمع آورى نمود، و در سال 209 هجرى در شهر ترمذ متولد شد، و نهايتا در سال 279 هجرى در سن 70 سالگى در گذشت.
6- سنن ابن ماجة، كه امام محمد بن يزيد ابن ماجة قزوينى آنرا جمع آورى نمود، و در سال 209 هجرى در قزوين متولد شد، و نهايتا در سال 64 سالگى در ماه مبارك رمضان در سال 273 هجرى درگذشت، اين كتاب تقريبا مشتمل بر 4341 حديث ميباشد.


والله اعلم
وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین
سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت
IslamPP.Com 
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

از ابن عباس روايت شده كه گفته است: واي از پيروي لغزشهاي عالمان‌! گفتند: لغزش عالمان چگونه است‌؟ در جواب گفت: به اين شيوه است ‌كه یک دانشمند به رأي و نظرخود چيزي را مي گويد، و آنگاه تحت تاثير رأي و نظر شخص ديگري كه نسبت به سنت رسول خدا صلی الله علیه و سلم از او عالم تر است به استناد دليل و برهان از نظر و گفتار خود پشيمان گردد، در عين حال كساني باشند كه از قول اولي او باز نگردند، و به تقليد خود ادامه دهند!

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1452
دیروز : 6572
بازدید کل: 6574818

تعداد کل اعضا : 608

تعداد کل مقالات : 11123

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010