Untitled Document
 
 
 
  2019 Dec 11

----

13/04/1441

----

20 آذر 1398

 

تبلیغات

حدیث

 

رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: "رحم الله عبدا سمحاً إذا باع ، سمحاً إذا اشترى ، سمحاً إذا قضى ، سمحا إذا اقتضى" (روايت بخاري)
«خداوند رحمت كند كسى كه آسانگير باشد هنگامی که خريد و فروش كند و هنگامى كه قرض كند و هنگامى كه قرض را طلب كند».

 معرفی سایت

نوار اسلام
اسلام- پرسش و پاسخ
«مهتدين» (هدايت يافتگان)
اخبار جهان اسلام
تاریخ اسلام
کتابخانه آنلاین عقیده
سایت اسلام تکس - پاسخ به شبهات دینی
خانواده خوشبخت
شبکه جهانی نور
سایت خبری تحلیلی اهل سنت
بیداری اسلامی
صدای اسلام

 

 

 

  سخن سایت

قال ابن الجوزي ( تلبيس إبليس: 447) ‏عن يحيى بن معاذ يقول: «اجتنب صحبة ثلاثة أصناف من الناس العلماء الغافلين والفقراء المداهنين والمتصوفة الجاهلين».
امام ابن جوزی در کتاب "تلبیس ابلیس" آورده: از يحيي بن معاذ نقل است كه فرمود: «از صحبت سه گروه بپرهيزيد: عالمان غافل، فقيران تملق گو و صوفیان جاهل».

لیست الفبایی     
               
چ ج ث ت پ ب ا آ
س ژ ز ر ذ د خ ح
ف غ ع ظ ط ض ص ش
ه و ن م ل گ ک ق
ی
   نمایش مقالات

الهیات و ادیان>ادیان دیگر>چکیده ای از عقاید گمراه یهودیان در قرآن

شماره مقاله : 11152              تعداد مشاهده : 554             تاریخ افزودن مقاله : 2/10/1396

چکیده ای از عقاید گمراه یهودیان در قرآن

 

همان طور که می دانیم یهود عقاید گمراه بسیاری دارد که الله عزوجل در قرآن کریم به برخی از آنها اشاره کرده است، از جمله:

 

1ـ گروهی از آنان ادعا می کنند (العیاذ بالله) که الله عزوجل فرزند دارد، چنان که در این آیه آمده: (یهودیان گفتند: که عزیر پسر الله است، و نصاری گفتند: که عیسی پسر الله است. این سخن که می گویند همانند گفتار کسانی است که پیش از این کافر بودند. الله بکشدشان به کجا باز می گردند؟)[1].

 

2ـ یهودیان صفات عیب و نقص را به الله عزوجل نسبت می دهند، و پیامبران الله تعالی را به قتل می رساندند. چنان که در قرآن آمده: (و یهود گفتند: دست الله بسته است، دستهایشان بسته باد! و بخاطر آنچه گفتند، لعنت شدند. بلکه دو دست او گشاده است، هر گونه بخواهد می بخشد)[2]. و در آیه ی دیگر می فرماید: (به راستی که پروردگار، سخن کسانی را که گفتند: الله فقیر است، و ما بی نیازیم!؛ شنید، به زودی آنچه را گفتند، و به ناحق کشتن پیامبران را خواهیم نوشت، و می گوییم: بچشید عذاب سوزان را)[3].

 

3ـ تحریف کلام الله عزوجل که مقصود همان تورات است. همان طور که الله سبحانه و تعالی در این آیه فرموده: (پس به خاطر پیمان شکنی شان آنها را از رحمت خویش دور ساختیم و دلهایشان را سخت گردانیدیم سخنان (الله) را از موردش تحریف می کنند)[4]. و نیز در آیه دیگر می فرماید: (پس وای بر کسانی که با دست خود می نویسند، سپس می گویند: این از جانب الله است تا آن را به بهای اندک بفروشند، پس وای بر آنها از آنچه دستهایشان نوشته، و وای بر آنان از آنچه از این راه به دست می آورند!)[5].

 

4ـ به خاطر آنچه درباره الله تعالی گفتند؛ مورد لعنت الله عزوجل قرار گرفتند. زیرا الله سبحانه و تعالی چنین می فرماید: ( از بنی اسرائیل آنان که کافر شدند به زبان داود و عیسی بن مریم لعنت شدند، و این لعنت پاداش عصیان و تجاوزشان بود * از کار زشتی که می کردند باز نمی ایستادند و هر آینه بدکاری می کردند)[6].

 

همچنین افتراءاتی که یهودیان به پیامبران زده اند بسیار زیادند؛ از جمله:  

1ـ نسبت ارتداد دادن به سلیمان علیه السلام و اینکه ایشان بت می پرستید، همانطور که در (سفر الملوک) اصحاح 11، عدد5 آمده است.

 

2ـ نسبت دادن نوشیدن شراب به لوط علیه السلام و اینکه با دو دخترش (العیاذ بالله) مرتکب زنا شده بود. چنان که در (سفر التکوین) اصحاح 19، عدد 30 ذکر شده است.

 

3ـ نسبت دادن سرقت به یعقوب علیه السلام، همان طور که در (سفر التکوین) اصحاح 31، عدد17 آمده است.

 

4ـ نسبت دادن زنا (العیاذ بالله) به داود علیه السلام و به دنیا آمدن سلیمان علیه السلام، چنان که در (سفر صموئیل الثانی) اصحاح 11، عدد11 ذکر شده است.

 

و بسیاری از افتراءات دیگر آنان به پیامبران الهی، که به دلیل این خواری و خفت الله سبحانه و تعالی و رسولش؛ یهود را در چندین موضع از قرآن و سنت مورد لعنت قرار داده اند، از جمله:

1ـ (و گفتند دلهای ما در پرده غفلت است و چیزی از سخن حق وارد آن نمی شود، چنین نیست بلکه الله ایشان را بواسطه کفرشان از رحمت دور کرده که کمی از ایشان ایمان می ‌آورند)[7].

2ـ (و چون کتابی (یعنی قرآن) از نزد الله بسوی ایشان آمد که تصدیق کتاب آنان می ‌کند و ایشان را عادت چنین بود که قبل از نزول قرآن به امید بعثت رسول پرودگار بر کفار فتح و غلبه می ‌جستند، پس چون آنچه را که شناختند آمد به آن کافر شدند، پس لعنت الله بر کافران)[8].

 

3ـ (برخی از یهود، کلمات الله را تحریف می کنند، می گویند:« شنیدیم ونافرمانی کردیم». و «بشنو، که هرگز نشنوی». و (از روی تمسخر می گویند : «راعنا (ما را تحمیق کن)» تا با پیچانیدن زبان خود به دین طعنه بزنند، ولی اگر آنها می گفتند: «شنیدیم و اطاعت کردیم، و (سخنان ما را) بشنو و به ما مهلت بده». قطعاً برای آنان بهتر و درست تر بود، ولی الله آنها را بخاطر کفرشان لعنت کرده است، لذا جز (گروهی) اندک ایمان نمی آورند)[9].

4ـ (بگو: آیا شما را خبر بدهم از کسانی که نزد الله کیفرشان بدتر از این است. کسانی که پروردگار آنها را از رحمت خود دور ساخته و بر آنها خشم گرفته و بعضی از آنها را بوزینه ها و خوکها گردانیده و بت را پرستیده اند، اینان بد جایگاه تر و از راه راست گم گشته ترند)[10].

و بسیاری از آیات دیگر که در این باره آمده است.

 

اما در سنت: رسول الله صلی الله علیه و سلم در حدیث می فرمایند: (الله تعالی یهود را لعنت کند که قبر پیامبرانشان را مسجد قرار داده اند)[11].

و در حدیث دیگر فرمودند: (الله و رسولش، خرید و فروش شراب، بت، مردار، و خوک را حرام کرده‌اند. مردم پرسیدند: ای رسول الله! پی و چربی حیوانِ مرده، حلال است؟ مردم برای چرب کردن چوب کشتیها، پوستها و برای روشنایی چراغ از آنها استفاده می‌ کنند. ایشان فرمودند: خیر، حرام است. و افزودند: الله تعالی، یهود را نابود کند. زیرا وقتی که چربی برای آنان، حرام شد، آن را ذوب کردند و فروختند، و از قیمت آن استفاده کردند)[12].

آنچه که ذکر کردیم فقط چکیده ای از عقاید کفری یهود است که اگر کسی بیشتر درباره آن تحقیق کند؛ عقاید فضیحت بار و انواع کفر بیشتری را در خواهد یافت. که از الله عزوجل می خواهیم آنها را خوار و ذلیل کند و مسلمین را بر آنها پیروز گرداند.

منبع: islamqa.info

مترجم: ام محمد

 

[1] ـ توبه:30: (وَقَالَتِ الْیَهُودُ عُزَیْرٌ ابْنُ اللَّـهِ وَقَالَتِ النَّصَارَی الْمَسِیحُ ابْنُ اللَّـهِ ۖ ذَٰلِکَ قَوْلُهُمْ بِأَفْوَاهِهِمْ ۖ یُضَاهِئُونَ قَوْلَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ قَبْلُ ۚ قَاتَلَهُمُ اللَّـهُ ۚأَنَّیٰ یُؤْفَکُونَ).

[2] ـ مائده: 64: (وَقَالَتِ الْیَهُودُ یَدُ اللَّـهِ مَغْلُولَةٌ ۚ غُلَّتْ أَیْدِیهِمْ وَلُعِنُوا بِمَا قَالُوا ۘ بَلْ یَدَاهُ مَبْسُوطَتَانِ یُنْفِقُ کَیْفَ یَشَاءُ).

[3] ـ آل عمران: 181: (لَقَدْ سَمِعَ اللَّـهُ قَوْلَ الَّذِینَ قَالُوا إِنَّ اللَّـهَ فَقِیرٌ وَنَحْنُ أَغْنِیَاءُ ۘسَنَکْتُبُ مَا قَالُوا وَقَتْلَهُمُ الْأَنْبِیَاءَ بِغَیْرِ حَقٍّ وَنَقُولُ ذُوقُوا عَذَابَ الْحَرِیقِ ).

[4] ـ مائده:13: (فَبِمَا نَقْضِهِمْ مِیثَاقَهُمْ لَعَنَّاهُمْ وَجَعَلْنَا قُلُوبَهُمْ قَاسِیَةً ۖ یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَوَاضِعِهِ).

[5] ـ بقره:79: (فَوَیْلٌ لِلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَٰذَا مِنْ عِنْدِ اللَّـهِ لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلًا ۖ فَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ وَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا یَکْسِبُونَ).

[6] ـ ماوئه:78ـ79: (لُعِنَ الَّذِینَ کَفَرُوا مِنْ بَنِی إِسْرَائِیلَ عَلَیٰ لِسَانِ دَاوُودَ وَعِیسَی ابْنِ مَرْیَمَ ۚ ذَٰلِکَ بِمَا عَصَوْا وَکَانُوا یَعْتَدُونَ * کَانُوا لَا یَتَنَاهَوْنَ عَنْ مُنْکَرٍ فَعَلُوهُ ۚ لَبِئْسَ مَا کَانُوا یَفْعَلُونَ).

[7] ـ بقره:88: (وَقَالُوا قُلُوبُنَا غُلْفٌ ۚ بَلْ لَعَنَهُمُ اللَّـهُ بِکُفْرِهِمْ فَقَلِیلًا مَا یُؤْمِنُونَ ).

[8] ـ بقره:89: (وَلَمَّا جَاءَهُمْ کِتَابٌ مِنْ عِنْدِ اللَّـهِ مُصَدِّقٌ لِمَا مَعَهُمْ وَکَانُوا مِنْ قَبْلُ یَسْتَفْتِحُونَ عَلَی الَّذِینَ کَفَرُوا فَلَمَّا جَاءَهُمْ مَا عَرَفُوا کَفَرُوا بِهِ ۚ فَلَعْنَةُ اللَّـهِ عَلَی الْکَافِرِینَ(.

[9] ـ نساء:46: (مِنَ الَّذِینَ هَادُوا یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ عَنْ مَوَاضِعِهِ وَیَقُولُونَ سَمِعْنَا وَعَصَیْنَا وَاسْمَعْ غَیْرَ مُسْمَعٍ وَرَاعِنَا لَیًّا بِأَلْسِنَتِهِمْ وَطَعْنًا فِی الدِّینِ ۚ وَلَوْ أَنَّهُمْ قَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا وَاسْمَعْ وَانْظُرْنَا لَکَانَ خَیْرًا لَهُمْ وَأَقْوَمَ وَلَٰکِنْ لَعَنَهُمُ اللَّـهُ بِکُفْرِهِمْ فَلَا یُؤْمِنُونَ إِلَّا قَلِیلًا).

[10] ـ مائده:60: (قُلْ هَلْ أُنَبِّئُکُمْ بِشَرٍّ مِنْ ذَٰلِکَ مَثُوبَةً عِنْدَ اللَّـهِ ۚ مَنْ لَعَنَهُ اللَّـهُ وَغَضِبَ عَلَیْهِ وَجَعَلَ مِنْهُمُ الْقِرَدَةَ وَالْخَنَازِیرَ وَعَبَدَ الطَّاغُوتَ ۚ أُولَٰئِکَ شَرٌّ مَکَانًا وَأَضَلُّ عَنْ سَوَاءِ السَّبِیلِ).

[11] ـ صحیح بخاری: (لَعَنَ اللَّهُ الْیَهُودَ اتَّخَذُوا قُبُورَ أَنْبِیَائِهِمْ مَسَاجِدَ).

[12] ـ صحیح بخاری: (إِنَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ حَرَّمَ بَیْعَ الْخَمْرِ وَالْمَیْتَةِ وَالْخِنْزِیرِ وَالأَصْنَامِ. فَقِیلَ: یَا رَسُولَ اللَّهِ أَرَأَیْتَ شُحُومَ الْمَیْتَةِ؟ فَإِنَّهَا یُطْلَی بِهَا السُّفُنُ، وَیُدْهَنُ بِهَا الْجُلُودُ، وَیَسْتَصْبِحُ بِهَا النَّاسُ، فَقَالَ: لا، هُوَ حَرَامٌ. ثُمَّ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و سلم عِنْدَ ذَلِکَ: قَاتَلَ اللَّهُ الْیَهُودَ إِنَّ اللَّهَ لَمَّا حَرَّمَ شُحُومَهَا جَمَلُوهُ ثُمَّ بَاعُوهُ فَأَکَلُوا ثَمَنَهُ).

 

  
بازگشت به ابتدای صفحه     بازگشت به نتایج قبل                       چاپ این مقاله      ارسال مقاله به دوستان

اقوال بزرگان     

امير المؤمنين على بن ابى طالب رضی الله عنه گوید: كل شيء يعز إذا نزر، ما خلا العلم، فإنه يعز إذا غزر. [هر چيز چون كم شود گران شود مگر علم كه هر چه فراوانتر بود ارزش آن بيشتر بود.] (ترجمه معجم الادباء ياقوت حموى، مترجم عبد المحمد آيتى)

تبلیغات

 

منوی اصلی

  صفحه ی اصلی  
 جستجو  
  روز شمار وقايع
  عضویت در خبرنامه  
پیشنهادات وانتقادات  
همكارى با سايت  
ارتباط با ما  
 درباره ی ما  
 

تبیلغات

آمار

خلاصه آمار بازدیدها

امروز : 1982
دیروز : 1819
بازدید کل: 11180609

تعداد کل اعضا : 617

تعداد کل مقالات : 11224

ساعت

نظر سنجی

كداميك از كانال‌هاى اهل سنت فارسى را بيشتر مي‌پسنديد؟

كانال فارسى نور

كانال فارسى كلمه

كانال فارسى وصال

نمایش نتــایج
نتــایج قبل
 
.محفوظ است islamwebpedia.com تمامی حقوق برای سایت
All Rights Reserved © 2009-2010